x W naszym serwisie używamy plików typu cookie do celów m.in. statystycznych czy reklamowych. Przeglądarka jakiej używasz może zmienić ustawienia dotyczące cookies w każdym momencie. Więcej informacji znajdziesz w "Polityka bezpieczeństwa".
 

Ciekawe linki
2007-03-06

Poprawa jakości wody

Generator UV
Szafa sterownicza

Poprawa jakości wody uzdatnionej produkowanej w Zakładzie Uzdatniania Wody w Iskrzyni na zaopatrzenie mieszkańców miasta Krosna i okolic.

        W związku z zaistniałym w lutym 2005 r. zanieczyszczeniem bakteriologicznym (Clostridium perfringens) wodociągu krośnieńskiego 28 listopada 2006 r. przed okresem w którym mogą wystąpić potencjalne zagrożenia zanieczyszczeniem uruchomiono dodatkową dezynfekcję wody przez zastosowanie promieniowania ultrafioletowego. Istniejąca technologia (koagulacja, filtracja, dezynfekcja chlorem) ograniczała, ale całkowicie nie niszczyła tych bakterii szczególnie form przetrwalnych odpornych na środki chemiczne. Jako typowe beztlenowce znajdują sprzyjające warunki do rozwoju w okresach, w których występuje na rzece „Wisłok” pokrywa lodowa (brak tlenu atmosferycznego). Dodatkowo pokrywa lodowa izoluje wodę od promieniowania ultrafioletowego zawartego w promieniowaniu słonecznym działającego dezynfekcyjnie w sposób naturalny. Promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 254 – 265 nm atakuje kwas DNA bakterii i wirusów niszcząc je całkowicie lub hamując ich rozwój (utrata zdolności rozmnażania się). Ten sposób dezynfekcji nie powoduje zmian smaku i zapachu, nie powstają produkty uboczne, zapewnia bezpieczeństwo bakteriologiczne. W Zakładzie Uzdatniania Wody w Iskrzyni zastosowano generator UV dostosowany do przepływu 400 m3/ h i dawce promieniowania zapewniającej skuteczne niszczenie mikroorganizmów tj. minimum 400 J/m2. Wykonane analizy bakteriologiczne potwierdzają wysoką skuteczność promieniowania w dezynfekcji wody pitnej dlatego obniżono dawkę chloru.  

Portale społecznościowe

2020-07-02

Informacja

Jakość wody wodociągowej.

Centralne Laboratorium Wody i Ścieków

Live chat

 
Do góry Wstecz Strona główna 38-400 Krosno, ul. Fredry 12 Tel.: 13 436 83 11, 13 474 83 20 Fax: 13 436 86 78
© MPGK Krosno 2006 Realizacja: ideo Powered by CMS Edito