x W naszym serwisie używamy plików typu cookie do celów m.in. statystycznych czy reklamowych. Przeglądarka jakiej używasz może zmienić ustawienia dotyczące cookies w każdym momencie. Więcej informacji znajdziesz w "Polityka bezpieczeństwa".
 

Ciekawe linki
2010-05-24

MPGK Krosno Sp. z o.o. otrzymało dofinansowanie na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową

MPGK Krosno Sp. z o.o. otrzymało dofinansowanie na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową. Dzięki projektowi wartemu blisko 95 milionów złotych mieszkańcy Krosna będą mieli lepszą i smaczniejszą wodę, a miasto mniej problemów z awariami wodociągów, ale też z obfitymi opadami deszczu.

Starania trwały blisko 3 lata. Teraz jest już pewne, Unia Europejska dofinansuje inwestycje. Te są niemałe, bo oszacowane na 94 miliony złotych. Wszystko pójdzie na prace przy kanalizacji, modernizację oczyszczalni ścieków oraz jednego z ujęć wody dla miasta. Środki zewnętrzne to ponad połowa kosztów – prawie 51 mln zł.

Projekt "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna - I etap” jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umowa o dofinansowanie pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie a Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej – Krośnieńskim Holdingiem Komunalnym Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została zawarta 21 maja 2010 roku. Projekt jest realizowany we współpracy z gminą Iwonicz Zdrój.

Część prac w ramach tego projektu, mimo braku pewności co do otrzymania dofinansowania,  zostało już wykonanych, sporo jednak jeszcze przed inwestorem.

Największym zadaniem jest modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie, największego ujęcia wody pitnej dla Krosna. Woda z tego ujęcia dostarczana jest do 45 procent terenu miasta.
Zakład ten został wybudowany ponad 20 lat temu. Dziś technologia, w której funkcjonuje ten zakład jest już przestarzała, dlatego konieczne są tam inwestycje. - Praktycznie cały zakład zostanie przebudowany, począwszy od pompowni w zaporze, na systemach oczyszczania wody skończywszy. Do jej filtracji zastosujemy najnowocześniejsze metody, z wykorzystaniem węgla pylistego włącznie – mówi Zdzisław Syzdek, członek zarządu MPGK w Krośnie. Modernizacja oznacza też wymianę niemal wszystkich urządzeń, wprowadzenie automatyki.

Inwestycja ta jest ściśle związana z poprawą jakości wody do spożycia. Zmieni się przede wszystkim sposób jej dezynfekcji. - Będziemy odchodzili od dezynfekcji chlorem i przechodzili na dwutlenek chloru. Jest on znacznie skuteczniejszy, a równocześnie nie ma ujemnych walorów zapachowych – tłumaczy Zdzisław Syzdek. - Mieszkańcy powinni odczuć różnicę.

Roboty na pracującym ujęciu rozpoczną się jeszcze w tym roku, a potrwają 3 lata. Będą kosztować około 37 mln zł.

W ramach poprawy systemu wodociągowego w mieście, konieczna jest też przebudowa odcinków, na których często dochodzi do awarii i strat.

Mieszkańcy z pewnością odczują też, ale nieco inaczej, prace przy kanalizacji. Z czym wiąże się rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową mieli okazję przekonać się kierowcy w ubiegłym roku, kiedy to wiele ulic w mieście zostało rozkopanych. Sytuacja powtórzy się w przyszłym roku.  Drogowcy pojawią się m.in. w rejonie ulic: Pużaka, Czajkowskiego, Zjazdowej, Staszica, Grodzkiej, P. Skargi, Walslebena, Niepodległości, Lwowskiej, Piastowskiej, Wyszyńskiego, Pochyłej, Jagiellońskiej, Balkonowej i Krukierka.

Prace te, choć uciążliwe, rozwiążą w mieście sporo kłopotów. - Przy każdej większej ulewie w Krośnie są problemy, lokalne podtopienia, bo istniejące kolektory nie są przygotowane do przyjęcia tak dużej ilości deszczówki. Jeżeli dokończymy rozdział kanalizacji, skala zjawiska powinna zostać znacząco ograniczona – zapewnia członek zarządu MPGK. - W ten sposób kanalizacja zostanie rozdzielona na 2/3 terenu miasta.

Po rozdziale kanalizacji woda deszczowa będzie płynąć swoimi kanałami wprost do rzeki, a nie - jak dotychczas - do oczyszczalni ścieków.

W projekcie przewidziano też sporo inwestycji na oczyszczalni ścieków przy ul. Drzymały. Jedna z nich została już wykonana – to budowa elektrowni biogazowej. Dzięki niej gaz, czyli produkt uboczny oczyszczania ścieków, może zostać spożytkowany. - W ten sposób 2/3 całej energii elektrycznej zużywanej na oczyszczalni produkujemy we własnej elektrowni – podkreśla Zdzisław Syzdek.

Inwestycje na oczyszczalni pozwolą również na zniwelowanie uciążliwych zapachów unoszących się w jej obrębie. Źródłem problemu są otwarte zbiorniki na osady. Dzięki zabiegowi polegającemu na ich hermetyzacji oraz zastosowaniu tzw. systemu neutralizacji odoru, wydobywanie się ze zbiorników przykrych zapachów powinno zostać znacząco ograniczone.

Trzecim zadaniem na obiekcie przy ul. Drzymały będzie budowa słonecznej suszarni osadu ściekowego powstającego w procesie oczyszczania. - Na każdej oczyszczalni są z problemy z osadem, bo trudno się go utylizuje – słyszymy. Budowa suszarni rozwiąże ten problem.

Osad suszony będzie ciepłem słonecznym. Proces ten dodatkowo będzie wspomagany ciepłem odpadowym powstałym z produkcji energii elektrycznej. - Zapewni to wysoką efektywność ekonomiczną i ekologiczną procesu suszenia – podkreślają pracownicy MPGK Krosno Sp z o.o. Susz osadowy może być wykorzystywany w rolnictwie, a dzięki aż trzykrotnej redukcji masy i objętości tego odpadu, znacznie poprawiają się warunki jego składowania i transportu. Prace przy budowie suszarni ruszą jesienią. Wartość wszystkich tych inwestycji na oczyszczalni oszacowana jest prawie na 11 mln zł.

Blisko 16 mln zł będzie kosztowała z kolei modernizacja głównych przewodów kanalizacji sanitarnej biegnących przez Krosno. Celem zadania, którego realizacja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, jest ich uszczelnienie. Ma to wyeliminować przedostawanie się wody do kolektorów i  przenikanie ścieków do otoczenia. - Uszczelnione zostaną prawie wszystkie główne kolektory, ich łączna długość wynosi blisko 15 km – informuje Zdzisław Syzdek.Doszczelnianie będzie wykonywane głównie metodami bezwykopowymi.

W związku z tym, że projekt realizowany jest wspólnie z gminą Iwonicz Zdrój, na jej terenie też nie zabraknie ważnych inwestycji. Podobnie jak w Krośnie, na kanalizację sanitarną i deszczową rozdzielona zostanie kanalizacja ogólnospławna. - Wykonywane zostaną nowe kolektory kanalizacji sanitarnej, natomiast istniejące kolektory kanalizacji ogólnospławnej będą wykorzystywane na kanalizację deszczową – tak dokładnie, według inwestora, będą wyglądały te prace. W następnym etapie przewidywana jest budowa kolektora umożliwiającego odprowadzenie ścieków sanitarnych z terenu gminy Iwonicz Zdrój do oczyszczalni ścieków w Krośnie.

Projekt przewiduje też powstanie całkiem nowych odcinków kanalizacji sanitarnej w Krośnie. Jeden z nich, przy ul. Popiełuszki został już wybudowany. Drugi odcinek dotyczy rejonu ul. Wisze. Będzie dopiero realizowany. Łącznie to 3,34 km nowej kanalizacji. Liczba użytkowników korzystających z podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej wzrośnie w ten sposób o 381 osób. - Razem ze spełnieniem unijnych dyrektyw dotyczących oczyszczania ścieków oraz jakości wody do spożycia, stanowi to istotny efekt ekologiczny naszego projektu – podkreśla Zdzisław Syzdek.

Portale społecznościowe

Kamera PSZOK Krosno

2021-10-15

Informacja

MPGK Krosno Sp. z o.o. o jakości wody uzdatnionej w III kwartale 2021 r.

Centralne Laboratorium Wody i Ścieków

Live chat

 
Do góry Wstecz Strona główna 38-400 Krosno, ul. Fredry 12 Tel.: 13 436 83 11, 13 474 83 20 Fax: 13 436 86 78
© MPGK Krosno 2006 Realizacja: ideo Powered by CMS Edito