x W naszym serwisie używamy plików typu cookie do celów m.in. statystycznych czy reklamowych. Przeglądarka jakiej używasz może zmienić ustawienia dotyczące cookies w każdym momencie. Więcej informacji znajdziesz w "Polityka bezpieczeństwa".
 

Ciekawe linki
2012-09-27

Będziemy mieć lepszą i zdrowszą wodę

Przed remontem
W trakcie remontu
Przed remontem
W trakcie remontu
Przed remontem
W trakcie remontu
W trakcie remontu
W trakcie remontu
W trakcie remontu

Inwestycja za 34 miliony

Na ujęciu wody w Sieniawie trwają prace modernizacyjne. Ich koszt zaplanowano na niebagatelną kwotę 34 milionów złotych. Sporo dopłaci Unia Europejska a my będziemy mieć już w przyszłym roku lepszą i zdrowszą wodę.

Zakład Uzdatniania Wody w Sieniawie jest największym, jednym z trzech (oprócz Iskrzyni i Szczepańcowej) zaopatrujących w wodę Krosno i jego najbliższe okolice. Kiedy planowano jego budowę, a były to lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku, zakładano, że Krosno w niedalekiej przyszłości będzie wielkim miastem i takież wielkie będzie zapotrzebowanie na wodę. Stąd zaprojektowano zakład w Sieniawie na wydajność dobową równą 36 tysięcy m3. Życie zweryfikowało te plany i dziś 6,5 tysięcy m3 na dobę produkowane przez zakład jest wielkością zupełnie wystarczającą. Zaplanowano, że maksymalna wydajność zakładu po modernizacji będzie wynosić 17 000 m3/dobę. Wielkość ta uwzględnia planowane w przyszłości zamknięcie ujęcia wody w Iskrzyni.

Przestarzała technologia

Układ technologiczny ujęcia w Sieniawie dostosowany był do poziomu jakości wody w tamtych czasach. Dzisiaj nijak nie przystaje do coraz ostrzejszych norm i przepisów regulujących jakość wody pitnej. Produkcja wody na ujęciu w Sieniawie odbywa się z minimalnym udziałem automatyki i aparatury kontrolno pomiarowej a większość procesów sterowana jest ręcznie. Pracownicy często mają bezpośredni kontakt z chemikaliami stosowanymi w procesie uzdatniania wody, co może być w pewnych sytuacjach nawet niebezpieczne. – Kiedy pojawiła się możliwość pozyskania pieniędzy na to zadanie z Unii Europejskiej zdecydowaliśmy o całkowitej modernizacji ujęcia wody w Sieniawie. Stara zostanie tylko zapora- mówi Janusz Fic, prezes MPGK w Krośnie.

Będzie lepsza woda

Przetarg na wykonanie modernizacji Zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie wygrało konsorcjum firm Seen Technologie i Mostostal Warszawa. Prace modernizacyjne rozpoczęły się jesienią 2010 roku, zaplanowano je na trzy lata. - Podstawowym i nadrzędnym celem tej inwestycji jest dostosowanie procesów technologicznych do stale zaostrzanych norm i przepisów regulujących jakość wody pitnej. Po modernizacji parametry wody uzdatnionej będą przewyższały obecnie obowiązujące normy jakościowe. Proces technologiczny będzie zautomatyzowany i monitorowany na poszczególnych etapach. Pozwoli to na jego łatwiejszą obsługę poprzez sterowanie procesami z klawiatury komputera – mówi Grzegorz Wygoda Zastępca Kierownika Zakładu Wodociągów i Kanalizacji d/s produkcji wody. Drugim celem modernizacji zakładu uzdatniania wody jest dostosowanie wydajności zakładu do rzeczywistego zapotrzebowania oraz uwzględnienie planowanych zmian w systemie zaopatrzenia w wodę. Maksymalna wydajność zakładu po modernizacji będzie wynosić 17 000 m3/dobę. Przy okazji modernizacji przeprowadzany jest też remont budynków zakładu polegający na termomodernizacji, wymianie pokryć dachowych i stolarki oraz dostosowaniu pomieszczeń wewnętrznych do pełnienia nowych funkcji.

Stara zostanie tylko zapora

Zakres prac na ujęciu wody w Sieniawie jest olbrzymi, nieruszona zostanie tylko sama zapora. Na chwilę obecną stopień zaawansowania inwestycji pod względem finansowym szacuje się na ponad pięćdziesiąt procent. Wykonano już większość prac ogólnobudowlanych i instalacyjnych w poszczególnych obiektach ujęcia wody. Mniejszy stopień zaawansowania wykazują prace technologiczne. Pomimo zamontowania znacznej części urządzeń nie są one jeszcze uruchomione i wpięte w układ technologiczny zakładu. Trwają prace przy wymianie rurociągów i podłączeniu nowych pomp. Przerabiany jest układ zasilania w energię elektryczną aby mógł pracować w trybie pełnej automatyki. Zostało wyremontowane 5 komór filtracyjnych (czyli wszystkie przewidziane w projekcie) oraz rurociągi współpracujące z filtrami. Wymieniono również całą armaturę oraz jedną dmuchawę (z dwóch) służącą do płukania filtrów. Na chwilę obecną pracuje jeszcze jednak stary układ filtrów. Wymieniony zakres robót to tylko wycinek w olbrzymiej jak już wspomniano inwestycji – dodaje Grzegorz Wygoda.


Zakończenie modernizacji ujęcia wody w Sieniawie zaplanowano na 25 października 2013 roku. Wykonawca robót zapewnia, że jakość wody i jej walory smakowe będą znakomite. Warto zaznaczyć, że modernizacja ujęcia wody w Sieniawie jest jednym z zadań realizowanych w ramach unijnego projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna-I etap”.

Portale społecznościowe

Kamera PSZOK Krosno

2021-10-15

Informacja

MPGK Krosno Sp. z o.o. o jakości wody uzdatnionej w III kwartale 2021 r.

Centralne Laboratorium Wody i Ścieków

Live chat

 
Do góry Wstecz Strona główna 38-400 Krosno, ul. Fredry 12 Tel.: 13 436 83 11, 13 474 83 20 Fax: 13 436 86 78
© MPGK Krosno 2006 Realizacja: ideo Powered by CMS Edito