x W naszym serwisie używamy plików typu cookie do celów m.in. statystycznych czy reklamowych. Przeglądarka jakiej używasz może zmienić ustawienia dotyczące cookies w każdym momencie. Więcej informacji znajdziesz w "Polityka bezpieczeństwa".
 

Ciekawe linki
2012-12-31

Wyróżnieni za innowacyjność

W październiku br. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie zostało laureatem, w kategorii „Innowacje”, prestiżowego konkursu – XI edycji Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej. Doceniono innowacyjne rozwiązania związane z wytwarzaniem ze ścieków i odpadów komunalnych energii elektrycznej i cieplnej na własne potrzeby oraz fakt uzyskania przez należący do spółki zakład unieszkodliwiania odpadów, statusu instalacji regionalnej.
Organizatorem konkursu Podkarpacka Nagroda Gospodarcza jest Centrum Promocji Biznesu w Rzeszowie przy współpracy marszałka i wojewody podkarpackiego. Po dwuetapowym postępowaniu kwalifikacyjnym specjaliści z dziedziny gospodarki oraz osoby zaufania publicznego przyznają nagrody i wyróżnienia dla najaktywniejszych gospodarczo firm, które mogą być przykładem i wzorem dla innych. Krośnieńskie MPGK otrzymało tę prestiżową nagrodę za produkt w postaci energii elektrycznej i cieplnej wytwarzanej z biogazu i innowacyjność technologii polegającej na wykorzystaniu energii zawartej w odpadach poprzez połączenie w jeden proces technologiczny dwóch zakładów: oczyszczalni ścieków i zakładu unieszkodliwiania odpadów. – Bardzo cieszymy się z tej nagrody - mówi Janusz Fic, prezes MPGK. – Szczególnie jesteśmy zadowoleni z faktu, że otrzymaliśmy ją w kategorii „Innowacje”  i w segmencie zagospodarowania odpadów.
W 2009 roku, kosztem czterech milionów złotych, na terenie oczyszczalni ścieków, wybudowano elektrownie biogazową. Powstający w wyniku przeróbki osadów biogaz jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wyprodukowana energia elektryczna obecnie zaspokaja w około 80 procentach zapotrzebowanie oczyszczalni ścieków na prąd. Ciepło z elektrowni służy też do suszenia osadów ściekowych (oprócz promieniowania słonecznego) w kolejnej ważnej inwestycji spółki – suszarni słonecznej odwodnionych osadów ściekowych. Koszt budowy suszarni wyniósł około 7 milionów złotych, oddana została do użytku w 2012 roku. Obydwie te inwestycje zrealizowano w ramach projektu ,,Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta krosna – I etap” współfinansowanego w dużej części ze środków unijnych.
Kolejnym ważnym wydarzeniem jest fakt, że Zakład Unieszkodliwiania Odpadów należący do przedsiębiorstwa, jako jedyny w województwie podkarpackim, uzyskał niezwykle ważny dla wchodzącej w życie nowej ustawy śmieciowej status instalacji regionalnej. A to oznacza, że będzie mógł przyjmować odpady z powiatów: krośnieńskiego, jasielskiego, brzozowskiego i sanockiego. – To dla nas wielkie wyróżnienie i nobilitacja zarazem, bo zgodnie z wchodzącymi w życie w drugim półroczu 2013 roku przepisami, aby przyjmować odpady, trzeba spełniać odpowiednie, bardzo surowe wymagania, gdybyśmy ich nie spełnili zakładowi mogłaby grozić nawet likwidacjadodaje Janusz Fic.

Portale społecznościowe

Kamera PSZOK Krosno

2021-10-15

Informacja

MPGK Krosno Sp. z o.o. o jakości wody uzdatnionej w III kwartale 2021 r.

Centralne Laboratorium Wody i Ścieków

Live chat

 
Do góry Wstecz Strona główna 38-400 Krosno, ul. Fredry 12 Tel.: 13 436 83 11, 13 474 83 20 Fax: 13 436 86 78
© MPGK Krosno 2006 Realizacja: ideo Powered by CMS Edito