Drukuj

10 lat Remondis KROeko

Spółka REMONDIS KROeko powstała 10 lat temu, 25 października 2011 r.

Jej utworzenie to efekt sprzedaży spółce REMONDIS Polska większościowego pakietu udziałów (50,99%) w Centrum Usług Komunalnych KROeko, dotychczas należącego w całości do MPGK Krosno. Na mocy zawartej umowy w rękach Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, a tym samym miasta, zostało 49,01% udziałów.  

Działalność REMONDIS KROeko to przede wszystkim odbiór i wywóz odpadów komunalnych. Aktualnie spółka odbiera odpady od mieszkańców miasta Krosna oraz sześciu okolicznych gmin, tj. Domaradza, Iwonicza-Zdroju, Korczyny, Krościenka Wyżnego, Miejsca Piastowego i Wojaszówki.
 
– Obsługujemy około 76 tysięcy mieszkańców i odbieramy rocznie 19,5 tysiąca ton odpadów – mówił podczas spotkania z okazji jubileuszu spółki Zygmunt Potopianek, prezes REMONDIS KROeko w Krośnie. – W ciągu 10 lat pracownicy naszej spółki odebrali łącznie ponad 171,7 tysięcy ton odpadów, posiadamy 21 specjalistycznych pojazdów oraz zatrudniamy 35 pracowników fizycznych i 12 umysłowych – wyliczał prezes Z. Potopianek.
 
Sygnatariusze umowy z 2011 r. są zadowolone z efektów 10-letniej współpracy i działalności spółki REMONDIS KROeko, która przez ten czas wypracowała sobie solidną pozycję na lokalnym rynku usług komunalnych, zwłaszcza w segmencie usług odbioru odpadów. Wydatki inwestycyjne spółki na 2021 r. zaplanowano są na blisko 6,5 mln zł, a jedną z najważniejszych inwestycji jest budowa nowej bazy.
 
– Z biznesowego punktu widzenia nasz udział w REMONDIS KROeko okazał się świetną inwestycją. Tak samo znakomicie współpracuje się nam od lat z władzami miasta Krosna i MPGK. Chciałbym podziękować za te 10 lat, które pokazały, że wspólne myślenie o przyszłości rozwija nie tylko przedsiębiorstwa, ale także społeczeństwo. Mogę zapewnić, że to nie koniec naszego zaangażowania w spółkę w Krośnie. Mamy swoje plany i wierzę, że uda nam się je zrealizować – powiedział Torsten Weber, prezes spółki REMONDIS podczas spotkania, które odbyło się 21 października w Urzędzie Miasta Krosna.
 
Restrukturyzacja i sprzedaż części udziałów Centrum Usług Komunalnych KROeko, to inicjatywa zarządu MPGK Krosno, która dla spółki była szansę na pozyskanie prywatnego partnera, z powodzeniem mogącego zająć się prowadzeniem komercyjnej działalności z zakresu odbierania i wywozu odpadów, oczyszczania miasta, utrzymania terenów zielonych oraz robót drogowych.
 

– Dzisiaj korzystamy z doświadczeń i kapitału jednej z największych i najlepszych firm w zakresie gospodarki odpadami na świecie – podkreślił Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. – Z powodzeniem prowadzimy wspólną działalność na komercyjnym rynku odpadów, na którym, po zmianach przepisów odpadowych w 2013 r., nasz podmiot komunalny skazany byłby najpewniej albo na stopniową degradację, albo wręcz na upadek. Jesteśmy zadowoleni, że dzięki współpracy z inwestorem zewnętrznym nie mamy tych ograniczeń, które mają podmioty komunalne w funkcjonowaniu na rynku komercyjnym, możemy startować w wielu przetargach, i startujemy z powodzeniem, i wspólnie myślimy nawet o przejmowaniu innych podmiotów – wyjaśnił Janusz Fic.