• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-BOK     Przetargi bip

Aktualności


Zakończył się rozruch technologiczny linii mechanicznego sortowania odpadów

Dzięki nowej linii sortowniczej, w jaką wyposażona jest zmodernizowana część mechaniczna instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie, od początku 2021 roku udało się odzyskać ponad 1400 ton różnego rodzaju odpadów surowcowych.

 

Zakończony rozruch technologiczny nowej linii sortowniczej w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów pozwolił na zwiększanie mocy przerobowych instalacji. Od marca br. do maja br., czyli po okresie rozruchu instalacji, linia sortownicza przetworzyła ok. 7300 ton zmieszanych odpadów komunalnych i ok. 1800 ton odpadów selektywnych, co potwierdziło jej dużą efektywność i możliwości.
 
– Zmodernizowana instalacja mechaniczna przeznaczona jest do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz odpadów segregowanych. Odpady kierowane są na urządzenia do separacji balistycznej, optycznej w celu zapewnienia odzysku surowcowego do recyklingu. Po separatorach optycznych odpady surowcowe kierowane zostają za pomocą przenośników taśmowych do kabin sortowniczych w celu doczyszczenia, manualnej kontroli jakości lub rozsortowania. Następnie odpady surowcowe zostają zbelowane w prasie belującej i zmagazynowane w celu przekazania do recyklingu – wyjaśnia Dorota Kornasiewicz, kierownik Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie.
 
Dzięki nowoczesnym technologiom, jakie zastosowane zostały na nowej linii sortowniczej w części mechanicznej instalacji mechaniczno-biologicznego sortowania odpadów, zwiększyła się również ilość odzyskiwanych surowców wtórnych, które można przekazywać do recyklingu. Od początku roku jest to ponad 1400 ton różnego rodzaju surowców, w tym: butelki PET – ponad 344 tony, tworzywa PE i PP – ponad 160 ton, folia bezbarwna i kolorowa – ponad 95 ton, makulatura kartonowa i mieszana – ponad 500 ton, aluminium i złom stalowy – prawie 230 ton oraz ponad 87 ton opakowań wielomateriałowych typu Tetrapak.
 

– Technologia oraz zastosowane na linii technologicznej optoseparatory i pozostałe urządzenia, w tym separator balistyczny i separator metali żelaznych oraz nieżelaznych, pozwalają „odzyskać” z dostarczonych odpadów niemal wszystkie surowce, które nadają się do recyklingu – wyjaśnia Jakub Rospond, zastępca kierownika Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie.

– Na starej linii wszystkie surowce nadające się do recyklingu pracownicy musieli wyciągać ręcznie, co było czasochłonne i mniej skuteczne. Teraz w dużej mierze robią to maszyny, które są tak zaprogramowane, że same rozpoznają rodzaj materiału i od razu przypisują go do danej kabiny sortowniczej, gdzie pracownicy doczyszczają odzyskiwane surowce – dodaje J. Rospond.
 
Dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii znacznie poprawiła się także jakość odzyskiwanych surowców, co w konsekwencji wiąże się z możliwością wynegocjowania lepszych cen od odbiorców tych surowców.
 
Pełna zdolność produkcyjna nowej instalacji do mechanicznego przetwarzania odpadów i pełna efektywność systemu odzysku surowców wtórnych zostaną osiągnięte w II półroczu tego roku, tj. po zakończeniu rozruchu technologicznego w części biologicznej instalacji.

Warto odwiedzić

Zgłoś awarię

994 - Całodobowe pogotowie wodociągowo-kanalizacyjne

Numery stacjonarne:

13 47 48 994
13 47 48 314

Zaloguj się do e-BOK

 

 

Logo KHK pion

Dane adresowe

Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.

ul. A. Fredry 12, 38-400 Krosno

tel: 13 474 84 00
       13 474 83 20

fax: 13 474 86 20

email: poczta@khk.krosno.pl

Inspektor ochrony danych:

Karol Franus

IOD@khk.krosno.pl

Biuro Obsługi Klienta

Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.

ul. A. Fredry 12, 38-400 Krosno

Godziny pracy:

poniedziałek 7:00-17:00,
wtorek-piątek: 7:00 -16:00,
soboty, niedziele: nieczynne

tel: 13 474 83 16
       13 474 83 60
      
785 008 316

email: bok@khk.krosno.pl

eKrosno

Strona przygotowana w ramach projektu pn. „Zaangażowani w eKrosno – Inteligentne rozwiązania systemów przetwarzania danych dla mieszkańców Krosna” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz budżet państwa.

Image
© MPGK 2022