• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

E-BOK     Przetargi bip

Aktualności


Powstał Krośnieński Klaster Energii

Gmina Miasto Krosno, Krośnieński Holding Komunalny oraz Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie założyły Krośnieński Klaster Energii, w ramach którego będą podejmować działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej Krosna. Utworzony klaster ma też być fundamentem do powstania lokalnego rynku energii.

 

Założycielami i pierwszymi uczestnikami Krośnieńskiego Klastra Energii są: krośnieński magistrat, miejska spółka komunalna oraz uczelnia wyższa. Działalność klastra oparta będzie na współpracy lokalnych podmiotów – zarówno publicznych, jak i prywatnych, których zadaniem będzie budowanie lokalnego rynku energii, wykorzystując lokalne zasoby energetyczne.

Utworzenie Krośnieńskiego Klastra Energii związane jest z transformacją rynku energii i rozwojem technologii OZE, a także z dążeniem Gminy Miasto Krosno do samowystarczalności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii.

– W ostatnich latach Krośnieński Holding Komunalny dużo inwestuje w obszarze energetyki. Dzięki temu nasza Spółka jest już bliska samowystarczalności energetycznej. Realizujemy jednak kolejne przedsięwzięcia i w najbliższych latach, poza samowystarczalnością energetyczną, będziemy dysponować istotnymi nadwyżkami energii elektrycznej. Nadwyżki tej energii będziemy chcieli zagospodarować lokalnie, z tego powodu powołanie Krośnieńskiego Klastra Energii to dla nas bardzo ważny i bardzo dobry krok. Pozwoli to lepiej organizować i koordynować inwestycje energetyczne w mieście oraz – mam nadzieję – pozyskać znaczące dofinansowania na ich realizację – powiedział Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Działalność klastra ma również polegać na stworzeniu platformy współpracy organizacyjnej i technicznej, wspomagającej inicjowanie i wspólne realizowanie zadań, projektów, przedsięwzięć oraz rozwijanie nowych produktów i usług, jako działań zmierzających do poprawy efektywności oraz tworzenia konkurencyjnego lokalnego rynku energii i paliw.

Klaster działa na terenie miasta Krosna, nie ma osobowości prawnej i nie będzie prowadził działalności gospodarczej. Przewodniczącym Rady Klastra został prezydent Krosna Piotr Przytocki, a Koordynatorem Klastra – Krośnieński Holding Komunalny.

Klaster powstał, aby poprawić efektywność zarządzania energią w mieście, a szczególnie energią elektryczną, bo na tym chcemy się skupić w pierwszej kolejności – powiedział Piotr Przytocki, prezydent Krosna. – Pomysłów jest wiele. Wszystko zależy od możliwości pozyskania dotacji, bo to zwiększy efektywność naszych działań. Możemy indywidualnie występować o te środki, ale wspólnie musimy zaprojektować koncepcję, plan działań, który jest niezbędny, aby uzyskać efekty – podkreślił.

Celem działalności klastra jest również zwiększenie stopnia niezależności energetycznej, aktywizacja społeczeństwa w zakresie efektywnego i zrównoważonego wykorzystania energii oraz wspólne planowanie, wytwarzanie, dystrybucja oraz obrót energią elektryczną, w tym równoważenie zapotrzebowania na energię.

Planujemy być aktywnym uczestnikiem Krośnieńskiego Klastra Energii. W jego działania wpisują się kierunki studiów, które mamy w ofercie uczelni, a przede wszystkim kierunek Energetyka – powiedział prof. KPU dr hab. Zbigniew Barabasz. – Liczymy, że ten projekt będziemy mogli wspierać zarówno naukowego, jak i także będziemy partnerem finansowym, co nie jest bez znaczenia.

Umowa o oficjalnym założeniu Krośnieńskiego Klastra Energii, podpisana 20 grudnia 2021 r. w siedzibie Urzędu Miasta Krosna, określa nie tylko jego strukturę organizacyjną i kierunki działalności, ale też zasady rozliczeń energii elektrycznej oraz wykaz punktów poboru i dostarczania energii w klastrze.

 


Warto odwiedzić

Zgłoś awarię

994 - Całodobowe pogotowie wodociągowo-kanalizacyjne

Numery stacjonarne:

13 47 48 994
13 47 48 314

Zaloguj się do e-BOK

 

 

Logo KHK pion

Dane adresowe

Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.

ul. A. Fredry 12, 38-400 Krosno

tel: 13 474 84 00
       13 474 83 20

fax: 13 474 86 20

email: poczta@mpgk.krosno.pl

Inspektor ochrony danych:

Karol Franus

IOD@khk.krosno.pl

Biuro Obsługi Klienta

Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.

ul. A. Fredry 12, 38-400 Krosno

Godziny pracy:

poniedziałek 7:00-17:00,
wtorek-piątek: 7:00 -16:00,
soboty, niedziele: nieczynne

tel: 13 474 83 16
       13 474 83 60
      
785 008 316

email: bok@mpgk.krosno.pl

eKrosno

Strona przygotowana w ramach projektu pn. „Zaangażowani w eKrosno – Inteligentne rozwiązania systemów przetwarzania danych dla mieszkańców Krosna” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz budżet państwa.

Image
© MPGK 2022