• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


MPGK Krosno nie chce rozbudowywać składowiska odpadów w Krośnie

W dniu 18 grudnia br. odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezydenta Miasta Krosna -  Pana Piotra Przytockiego i Prezesa MPGK Krosno Sp. z o.o. -  Pana Janusza Fica dotycząca gospodarki odpadami.

Przygotowania do rozbudowy składowiska rozpoczęte zostały w 2010r., w roku 2011 uzyskano decyzję środowiskową, a w 2015r. pozwolenie na budowę. Pomimo tego iż Spółka posiada prawomocne pozwolenie na rozbudowę składowiska odpadów w Krośnie, postanowiła odstąpić od tej inwestycji. Wynika to z faktu, że w związku z planowanym połączeniem regionów odpadowych: Regionu Południowo – Zachodniego, w którym jest 32 gminy, w tym Miasto Krosno, z Regionem Południowo – Wschodnim, w którym jest 11 gmin dotychczasowe założenia inwestycyjne muszą ulec aktualizacji. Z uwagi na to, że w połączonym regionie będą dwa czynne składowiska, jedno w Krośnie, a drugie w Zagórzu, po analizach i uzgodnieniach z Gminą Zagórz, nasza Spółka postanowiła odstąpić od rozbudowy składowiska odpadów w Krośnie, a przeznaczone do rozbudowy będzie składowisko w Zagórzu. Podstawową przesłanką do tego jest fakt, iż w Zagórzu istnieje składowisko odpadów o pojemności około 120 tys. m3 i nakłady inwestycyjne przewidywane w Zagórzu w celu uzyskania statusu Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów dla tego składowiska są zdecydowanie niższe aniżeli przewidywane koszty rozbudowa składowiska w Krośnie. W regionie gospodarki odpadami musi funkcjonować przynajmniej jedno składowisko odpadów posiadające status instalacji regionalnej, pomimo tego, że w niedalekiej przyszłości rola składowisk odpadów będzie marginalizowana, a ilość odpadów przeznaczonych do składowana będzie coraz niższa.

Głównym czynnikiem decydującym o rozbudowie składowiska w Zagórzu  a nie w Krośnie jest więc aspekt ekonomiczny. Nie bez znaczenia jest również fakt zmniejszenia negatywnego oddziaływania na otoczenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie, po zakończeniu eksploatacji składowiska w Krośnie.

Dodatkowo dzięki współpracy między tymi gminami: Miasta Krosna, Zagórza i Ustrzyk Dolnych istnieje możliwość organizacji wahadłowych transportów odpadów, tj. pozostałości przeznaczonych do składowania w kierunku z Krosna do Zagórza, a z Ustrzyk Dolnych do Krosna frakcji palnych odpadów, przeznaczonych do produkcji paliwa alternatywnego. Taka współpraca gmin umożliwi realizację kompleksowych inwestycji niezbędnych do organizacji prawidłowej gospodarki odpadami na terenie połączonego regionu, a także w związku z gwarancją strumienia frakcji palnej z odpadów umożliwi realizację inwestycji w postaci bloku energetycznego opalanego paliwem alternatywnym. Szczegółowe propozycje złożone przez Gminę Miasta Krosna, Zagórz, Ustrzyki Dolne oraz MPGK Krosno zawierają załączone pisma.


Warto odwiedzić