• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


MPGK zaprasza na Majówkę

Dobiegła końca gruntowna trzyletnia modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie.

W niedzielę 18 maja w godzinach od 10:00 do 17:00 będzie można zwiedzić zarówno zakład jak i zaporę.Bezpłatny transport autobusami MKS do Sieniawy i z Sieniawy do Krosna zapewnia MPGK.
MPGK przygotowało z tej okazji szereg niespodzianek dla zwiedzających – dla każdego upominek; m.in. bilety na koncert Ryszarda Rynkowskiego, który odbędzie się w niedzielę 18 maja o godzinie 18:00 w RCKP przy ulicy Kolejowej w Krośnie oraz na występ Kabaretu Skeczów Męczących we wtorek 20 maja w RCKP o godzinie 18:00. Ponadto konkursy z nagrodami, upominki, atrakcje dla dzieci i wspólny grill – zaprasza do zwiedzenia zakładu Janusz Fic, prezes MPGK.

Jak trzydziestoletni samochód

Zakład Uzdatniania Wody w Sieniawie to największe spośród trzech (jeszcze Iskrzynia i Szczepańcowa) ujęcie wody pitnej dla Krosna i jego okolic. Zajmuje ponad trzy hektary powierzchni.
Wybudowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, był już technologicznie przestarzały, tak jak dziś trzydziestoletni samochód. A wymogi Ministra Zdrowia odnośnie jakości wody pitnej są coraz bardziej rygorystyczne. Produkcja wody odbywała się z minimalnym udziałem automatyki i aparatury kontrolno pomiarowej. Pracownicy mieli często bezpośredni kontakt z chemikaliami, co mogło być niebezpieczne dla ich zdrowia. – Zdecydowaliśmy się więc na jego kompleksową modernizację, bo trzeba było tam zmienić wszystko, dostosować do dzisiejszej technologii i wymagań. Pomogły nam w tym unijne pieniądze – mówi Janusz Fic, prezes krośnieńskiego MPGK. Wykonawcy modernizacji zakładu w Sieniawie, wyłonieni w trakcie przetargu konsorcjum firm Seen Technologie Sp. z o.o, i Mostostal Warszawa, pracowali na czynnym ujęciu. Jego maksymalna wydajność po modernizacji wynosi 17 tysięcy metrów sześciennych na dobę. Parametry wody produkowanej w Sieniawie przewyższają obecnie obowiązujące normy jakościowe.

30 milionów na Sieniawę

W ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – I etap” wykonano jedenaście inwestycji: m.in. rozbudowano miejską sieć kanalizacji sanitarnej, przebudowano i zmodernizowano kilkudziesięcioletnie, najbardziej awaryjne odcinki rurociągów. Nowoczesna technologia zmieniła też miejską oczyszczalnię ścieków. - Powstała elektrownia biogazowa, uszczelniono trzy zbiorniki osadów, zmniejszając emisję przykrych zapachów. Dużą inwestycją była też budowa słonecznej suszarni odwodnionych osadów ściekowych – mówi Marcin Niepokój, Kierownik Zespołu do spraw Finansowych i Realizacji Projektu JRP z krośnieńskiego MPGK.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu to ponad 97,5 mln zł.

Od rzeki do kranu

Zanim woda z ujęcia na Wisłoku trafi do naszych kranów musi przejść przez kilkunastogodzinny skomplikowany proces uzdatniania, a w nim aż roi się od trudnych technologicznych terminów i pojęć, znanych i w pełni zrozumiałych tylko znawcom tematu. W bardzo wielkim skrócie i jeszcze większym uproszczeniu wygląda to tak. – Woda ze zbiornika zaporowego w Sieniawie, którą pompy dostarczają do zakładu, jest wstępnie utleniana, co ułatwia jej dalszą obróbkę. Później dodaje się środki chemiczne (koagulanty, flokulanty), powodujące wytrącanie i sedymentację związków niepożądanych w wodzie pitnejtłumaczy Grzegorz Wygoda, zastępca Kierownika Zakładu Wodociągów i Kanalizacji do spraw produkcji wody z krośnieńskiego MPGK. Sklarowana woda z górnej części zbiornika pokoagulacyjnego przepływa do filtrów antracytowo-piaskowych powodujących dalsze doczyszczanie wody. Następnie woda poddawana jest procesowi dezynfekcji poprzez naświetlanie lampą UV oraz dozowanie dwutlenku chloru i chloru, które dodatkowo zabezpieczają wodę przed wtórnym zanieczyszczeniem w rurociągach magistralnych i rozdzielczych. Ostatnim etapem jest gromadzenie wody w rozbudowanym zbiorniku wody czystej o objętości 2400 metrów sześciennych, z którego pompownia końcowa podaje wodę do odbiorców. W przypadku jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej na zakładzie jest zapas, który zapewnia nieprzerwane dostawy wody do miasta. – Gdyby w zbiorniku zaporowym nastąpiło pogorszenie parametrów wody, takich jak niepożądany smak czy zapach, nowa technologia posiada narzędzia aby poradzić sobie również z tym poprzez zastosowanie węgla aktywnego. Wprowadzona po modernizacji automatyka będzie miała duży wpływ na ułatwienie eksploatacji, a komputerowy system sterowania poszczególnymi obiektami pozwala na prostszą i szybszą kontrolę oraz regulację procesami uzdatniania wody – dodaje Grzegorz Wygoda. Proces uzdatniania wody, od jej pobrania z zapory, do zgromadzenia w zbiorniku wody czystej trwa około 10-12 godzin przy jej obecnej produkcji. I jeszcze kilkanaście godzin od (16 do 24) woda płynie do Krosna.


Warto odwiedzić