• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


ZUO - Zakład Unieszkodliwiania Odpadów

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie jest technologicznym centrum systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie naszego regionu.

Tworzą go: linia sortowania odpadów, instalacja wydzielania frakcji biodegradowalnej z odpadów komunalnych oraz instalacja przygotowania zawiesiny biofrakcji do fermentacji w wydzielonych komorach fermentacyjnych w miejskiej Oczyszczalni ścieków.
Do Zakładu kierowane są zmieszane odpady komunalne oraz odpady pochodzące z selektywnej zbiórki (papier i tektura, tworzywa sztuczne, szkło).
Proces wdrażania selektywnej zbiórki odpadów zainicjowało MPGK Krosno Sp. z o.o. w paĽdzierniku 2002 r. wprowadzając go pilotażowo w dzielnicy Białobrzegi. Od czerwca br. segregacją odpadów "u źródła" objęto gospodarstwa domowe na terenie całego miasta. Wysegregowane surowce wtórne na linii sortowania odpadów przekazywane są specjalistycznym firmom do powtórnego wykorzystania (recykling.
Odpady zmieszane, po zważeniu i ewidencji, trafiają do zasobni, skąd transportowane są na bieżąco przenośnikiem kanałowym, następnie wznoszącym do sita bębnowego, gdzie następuje ich podział na frakcje. Kryterium rozdziału stanowi wymiar średnicy zastępczej ziaren.
Frakcja drobna zbierana jest spod sita za pomocą przenośnika taśmowego i transportowana do kontenera zlokalizowanego na zewnątrz hali technologicznej, a następnie trafia na składowisko.
Frakcja gruba zrzucana jest przenośnikiem przesyłowym na przenośnik rewersyjny, którego zadaniem jest skierowanie odpadów do prasowania w prasie kontenerowej lub do zasobni linii ręcznego sortowania odpadów, w zależności od składu morfologicznego tej frakcji. Prasowanie frakcji odpadów przeznaczonych do unieszkodliwienia na składowisku, tzw. balastu pozwala na zwiększenie stopnia efektywnego wykorzystania objętości składowiska.
Frakcja średnia charakteryzująca się wysoką zawartością odpadów organicznych tzw. biofrakcja, za pomocą przenośnika taśmowego kierowana jest na linię technologiczną przygotowania do fermentacji. Jest to baza do produkcji zawiesiny odpadów komunalnych, która zostaje poddana procesowi fermentacji wraz z osadami ściekowymi.
W pierwszym etapie oddzielany jest złom za pomocą separatora ferromagnetycznego. Pozyskane odpady złomu magazynowane będą w kontenerze do czasu przekazania do odbiorcy.
Frakcja pozbawiona odpadów żelaznych, poprzez system przenośników taśmowych, trafia do turbomiksera, instalacji roztwarzania biofrakcji, w której następuje rozwłóknienie i rozdrobnienie odpadów, w efekcie czego powstaje zawiesina.
Frakcja ciężka, bogata w szkło, kamienie i piasek, z zawiesiny biofrakcji oddzielana jest w wyniku procesu sedymentacji i trafia do wielkogabarytowego kontenera wewnątrz hali. Końcowym etapem przygotowania zawiesiny biofrakcji do dalszego procesu jest jej dalsze oczyszczanie w sitoprasopiaskowniku. Następuje wydzielenie odpadów procesowych: frakcji ciężkiej i frakcji lekkiej. Po zapełnieniu kontenerów obie frakcje wywożone są do niecki składowiska.
Zawiesina biofrakcji, oczyszczona z niepożądanych składników, na bieżąco wywożona jest do Oczyszczalni Ścieków, przy ulicy Drzymały w Krośnie.
W oczyszczalni zachodzi proces fermentacji wspólnie z osadami ściekowymi w zmodernizowanych, zamkniętych komorach fermentacyjnych.
Produkowany gaz przetwarzany jest na energię elektryczną i cieplną w stacji gazmotorów.


Warto odwiedzić