• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


MPGK Krosno produkuje więcej energii niż zużywa

W skali 2021 roku Krośnieński Holding Komunalny wyprodukował 11 514 MWh, a zużył 11 181 MWh. Osiągnięty wynik w przyszłości ma być jeszcze lepszy.

Bilans energetyczny Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego za 2021 rok wskazuje, że w skali roku Spółka wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż jej zużyła. Produkcja energii wyniosła 11 514 MWh, a zużycie 11 181 MWh. Dzięki realizowanym inwestycjom i budowie kolejnych instalacji osiągnięty wynik w przyszłości będzie jeszcze lepszy.

Aktualnie Krośnieński Holding Komunalny posiada 10 instalacji prądotwórczych, a kolejnych pięć jest w budowie. Najwięcej energii Spółka wytworzyła w elektrociepłowni biomasowej, tj. blisko 8,3 tys. MWh, co stanowi 72% ogółu wyprodukowanej energii. Z elektrowni biogazowych pochodziło ponad 2,4 tys. MWh, tj. 21% ogółu energii, z instalacji fotowoltaicznych 579 MWh, czyli 5%, a udział elektrowni wodnej w Sieniawie w produkcji energii wyniósł 231 MWh, tj. 2% całości energii wyprodukowanej przez Spółkę w skali 2021 roku.

Największa produkcja energii odnotowana została w miesiącach jesienno-zimowych, tj. między innymi w październiku czy listopadzie ub. roku, kiedy prężnie pracowała turbina ORC.

Energia elektryczna produkowana przez Spółkę w całości jest tzw. energią zieloną i bazuje na odnawialnych źródłach energii.

Produkcja energii elektrycznej powiązana jest ściśle z działającym w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym systemem autokonsumpcji. To oznacza, że Spółka maksymalizuje zużycie na własne potrzeby energii, którą produkuje we własnych źródłach. Z uwagi jednak na różne lokalizacje poszczególnych instalacji i Zakładów, Spółka korzysta z usługi przesyłu energii publicznymi sieciami elektrycznymi. Wszystkie obiekty Spółki objęte systemem autokonsumpcji rozliczane są łącznie w systemie online, a powstające w ten sposób chwilowe nadwyżki czy niedobory są równoważone na rynku bilansującym, poprzez zakup energii na giełdzie na pokrycie chwilowych niedoborów, bądź sprzedaż wyprodukowanych nadwyżek.

Można powiedzieć, że jesteśmy o krok od samowystarczalności eneregtycznej. Dzięki temu, że mamy w Spółce system autokonsumpcji energii elektrycznej, maksymalizujemy zużycie energii wyprodukowanej we własnych źródłach w miejscu jej wytworzenia i na własne potrzeby – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. – Ilość energii produkowanej i zużywanej nie bilansuje się jednak na bieżąco, co sprawia, że musieliśmy ją bilansować na rynku bilansującym, okresowo sprzedając nadwyżki lub pokrywając niedobory – dodaje prezes J. Fic.

***

Celem Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, który jest członkiem Krośnieńskiego Klastra Energii, jest samowystarczalność energetyczna i dlatego Spółka już realizuje kolejne inwestycje w zakresie rozbudowy instalacji prądotwórczych oraz przygotowuje plany i dokumentację na następne.

Spółka jest w trakcie budowy pięciu kolejnych instalacji fotowoltaicznych. Powstają one na terenie Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie, Oczyszczalni ścieków, Zakładu Uzdatniania Wody „Wisłok” w Sieniawie oraz przy ul. Fredry. Ich łączna moc wyniesie ok. 600 kW.

Największa z nowo budowanych instalacji powstaje na dachu nowej kompostowni znajdującej się na terenie Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie, a jej moc wynosi ok. 243 kW. Druga, o mocy blisko 200 kW, powstaje przy krośnieńskiej Oczyszczalni Ścieków, a trzecia, o mocy ok. 74 kW, na terenie ZUW „Wisłok” w Sieniawie. Instalacje fotowoltaiczne budowane przy ul. A. Fredry powstają w sąsiedztwie Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, na dachu budynku MKS Krosno oraz na dachu warsztatu MPGK Krosno. Ich moc wynosić będzie 27 kW i 50 kW.

Łączny koszt realizowanych inwestycji to ok. 1,7 mln zł, przy czym część z nich jest realizowana jest w ramach pilotażowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Ciepłownictwo powiatowe i ich budowa jest dofinansowany w wysokości ok. 440 tys. zł.

Po zakończeniu budów łączna moc instalacji prądotwórczych Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego wyniesie 3445 kW.


Warto odwiedzić